سوء تغذیه و بیماری التهابی روده

اگر بیماری کرون یا کولیت اولسروز دارید، ممکن است مشکلاتی در حفظ مواد مغذی با توجه به وجود التهاب روده، عوارض مرتبط با بیماری و استفاده از داروهای خاص داشته باشید. اگر التهاب در روده کوچک شما وجود داشته باشد، ممکن است مشکلات هضم و جذب مواد غذایی را تجربه کنید و  هنگامی که روده بزرگ ملتهب می شود، آب و الکترولیت ها نمی توانند به طور مناسب جذب شوند.

بیماری التهابی روده ممکن است طیف وسیعی از  علائم و عوارض را ایجاد کند که اگر به آنها توجه نشود، می تواند منجر به کمبود مواد مغذی و سوء تغذیه شود.

علائم و عوارض سوء تغذیه

چرا بیماران دچار سوتغذیه می شوند؟

·       اسهال شدید (تعداد زیاد دفعات اجابت مزاج یا مدفوع بیش از حد آبکی) می تواند باعث کم آبی بدن شود، بدین معنا که بدن شما ممکن است موادی چون مایعات، مواد مغذی و یا الکترولیت ها (به خصوص سدیم، پتاسیم، منیزیم، فسفر و روی) را از دست بدهد. این مسئله می تواند با کاهش وزن نیز همراه باشد.

·       درد شکمی و حالت تهوع می تواند منجر به کاهش اشتها شده و دریافت کافی کالری و مواد مغذی را مختل کند.

·       خونریزی مقعد، در اثر زخم هایی است که در روده شکل می گیرد. این مسئله می تواند منجر به از دست دادن آهن و کم خونی شود.

·       فوریت در دفع مدفوع : ممکن است سبب شود که فرد برای برای جلوگیری از اسهال و یا رفتن مکرر به دستشویی، دریافت مواد غذایی را کاهش دهد. نخوردن بیش از حد شما را در خطر ابتلا به سوء تغذیه قرار می دهد.

عوارض بیماری التهابی روده

·       سوجذب (مشکل جذب مواد مغذی): ممکن است به علت التهابات موجود در روده رخ دهد. جذب پروتئین ها،     چربی ها، قندها، ویتامین ها و مواد معدنی در روده کوچک اتفاق می افتد. اگر روده کوچک شما به علت بیماری کرون درگیر  شده است، التهاب موجود می توانند باعث اختلالات زیادی در جذب مواد مغذی  و بدنبال آن سوء تغذیه و کاهش وزن شود. این امر زمانی جدی تر می شود که  بخش های بزرگی از روده کوچک ملتهب شده و  یا  با جراحی برداشته شده است

·       تاخیر رشد: به دلیل استفاده طولانی مدت از داروهای کورتیکواستروئید (مانند پردنیزون)، التهاب روده و سوءتغذیه، ممکن است تاخیر در رشد در بعضی از کودکان مبتلا به بیماری التهابی روده رخ دهد.

·       کاهش قدرت استخوان: به علت کمبود جذب کلسیم، کمبود ویتامین D، کاهش فعالیت بدنی، التهاب و / یا مصرف طولانی مدت داروهایی مانند کورتیکواستروئیدها و همچنین افزایش خطر ابتلا به شکستگی استخوان، در کودکان و بزرگسالان مبتلا به بیماری التهابی روده رایج است.

·       التهاب مکرر باعث تشکیل بافت اسکار و تنگی روده (Strictures ) می شود . این امر می تواند در هضم غذا محدودیت هایی را ایجاد کند. مواد غذایی با فیبر بالا مانند میوه های تازه و سبزیجات ممکن است در هنگام عبور از این ناحیه گیر افتاده ،و باعث ایجاد درد، نفخ و تهوع شوند. رژیم های غذایی کم فیبر یا مایعات در مواردی که این تنگ شدگی زیاد است می تواند مفید باشد. استفاده از دارو برای کاهش التهاب ضروری است.

داروهای بیماری التهابی روده و تغذیه:

داروها در افرادی که دارای وضعیت تغذیه مناسبی هستند بهتر عمل می کنند.

کورتیکواستروئیدها (Corticosteroids ) ممکن است سبب افزایش وزن و افزایش خطر ابتلا به دیابت شوند. در عین حال، استفاده طولانی مدت این داروها نیز می تواند باعث کاهش توده عضلانی سالم و همچنین قدرت استخوانی شوند.

سولفاسالازین و متوترکسات (Sulfasalazine and methotrexate) ممکن است در جذب اسید فولیک(ویتامینی که به بدن کمک میکند تا سلول های جدید بسازد) اختلال ایجاد کنند.

جلوگیری از سوء تغذیه

اگر کمبود آب و مواد مغذی شناسایی و درمان نشود، می تواند شما را در خطر ابتلا به سوء تغذیه قرار دهد. عادت های غذایی ناسازگار، کاهش وزن و کمبود ویتامین و مواد معدنی و نیز خستگی و ضعف عمومی، ممکن است نشانه های سوء تغذیه باشد. بهتر است که حتی اگر شما این علائم را ندارید، برای بررسی کمبود ویتامین و مواد معدنی آزمایش بدهید.

سوء تغذیه می تواند موارد خفیف تا شدید را در برگیرد. حتی در موارد خفیف تر می تواند  علائمی از قبیل کمبود انرژی و از دست دادن توده عضلانی داشته باشد، که به نوبه خود باعث می شود که بیماری در مدت زمان طولانی تری بهبود یابد.

مهم است که با تیم مراقبت های پزشکی خود در مورد انجام آزمایشات بررسی کمبود ویتامین و مواد معدنی صحبت کنید.

داشتن یک رژیم غذایی متعادل  و اجتناب از خوردن غذاهایی که علائم شما را بدتر می کند بسیار مهم است.

اگر رژیم غذایی شما به علت علائم بیماری التهابی شما محدود است، بهتر است که با تیم مراقبت های پزشکی خود مشورت کنید تا با در اختیار گذاشتن لیستی از مواد غذایی بتوانید یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید.